Ankieta - podsumowanie

Dziękujemy za głosy oddane w ankiecie, za liczne przejawy sympatii i przede wszystkim za konstruktywną krytykę. Jesteśmy wdzięczni za wskazanie rzeczy, które trzeba poprawić - części odpowiedzi się spodziewaliśmy, część była zaskoczeniem. Dziękujemy też za wszystkie ciekawe pomysły na nowe funkcjonalności. Poniżej zamieszczam podsumowanie wraz z informacją czego w naszej ofercie można spodziewać się w przyszłości.

Cieszy nas, że doceniają Państwo nasz support - 90,25 % osób korzystających ze wsparcia technicznego stwierdziło, że odpowiedź została udzielona w prosty i profesjonalny sposób.

Dla 73,18 % osób panel administracyjny jest prosty i wygodny lub nie sprawia większych problemów, natomiast 26,81 % osób uznało, że korzystanie z niego jest trudne. Mam nadzieję, że ucieszy je informacja, że zamówiliśmy badanie użyteczności panelu :)

22,79 % osób uznało naszą ofertę za najlepszą na rynku, dla 44,31 % jest jedną z lepszych ofert, dla 26,59 jest satysfakcjonująca, a 6,33 % korzysta jedynie z niektórych elementów oferty.

Miło nam, że 96,25 % odpowiadających na pytania przedłuży abonament konta, a 95 % poleci naszą ofertę innym. Dziękujemy!

Oferta

 • hosting Javy - zarządzalny przez panel hosting Javy na pewno przemyślimy, obecnie możliwe jest samodzielnie uruchamianie serwerów aplikacji nawet na kontach z oferty hostingu współdzielonego (Java jest zainstalowana na serwerach). Trzeba jednak liczyć się z większym zapotrzebowaniem na pamięć i dlatego nie w każdej opcji korzystanie z Javy będzie możliwe.
 • sprzedaż domen - mamy w planach na przyszły rok
 • sprzedaż certyfikatów SSL - to również mamy w planach
 • oferta na serwerach Amazona - pomysł na pewno wart rozważenia i jakaś oferta tańszych kont się pojawi, ale w tej chwili nie mamy sprecyzowanych planów.
 • większy transfer i powierzchnia - miło mi poinformować, że zwiększyliśmy 3x transfer dostępny w ofercie hostingu współdzielonego a także powierzchnię do wielkości 5,10,15,20 GB w zależności od opcji konta
 • konta na jedną aplikację - tańsze konta o mniejszych parametrach, do utrzymywania pojedyńczych serwisów na pewno pojawią się niedługo w naszej ofercie.
 • konta pod backup - obecnie nie mamy w planach takiej oferty
 • promocje dla stałych klientów - na pewno jakaś forma docenienia stałych klientów pojawi się od przyszłego roku :)

Konfiguracja

 • WSGI - obecnie wspieramy aplikacje WSGI przez Flupa, a korzystając z proxy konfigurowanego przez panel można uruchomić dowolny serwer WSGI. Można też we własnym zakresie uruchamiać aplikacje WSGI przez Apache (każdy klient ma własnego Apache z dostępem do jego konfiguracji). Planujemy również wsparcie dla uWSGI.
 • nginx + PHP (bez Apache) - w naszej konfiguracji na standardowych portach HTTP nasłuchuje nginx, który samodzielnie serwuje pliki statyczne, do Apache z mod_php uruchomionego na prawach użytkownika przekazuje odwołania do skryptów PHP i nieistniejących plików. Uruchamianie PHP przez Apache niesie wiele korzyści, których nie dają inne implementacji SAPI np. php-fpm. Szersze porównanie tych dwóch konfiguracji pojawi się na naszym blogu.
 • tmpfs na VPSach - możliwość podmontowania katalogów (np. z sesjami czy plikami cache) jako tmpfs jest dostępna w ramach dodatkowej pamięci.
 • przekierowanie na URI czyli możliwość ustawienia przekierowania na pełny adres URL a nie tylko inną domeną jak obecnie pojawi się w niedalekiej przyszłości
 • przypisanie URI do aplikacji czyli konfiguracja typu: domena.pl to serwis w PHP, domena.pl/blog/ to aplikacja W Railsach, domena.pl/admin/ to aplikacja Django - możliwość tworzenia takiej konfiguracji na pewno się pojawi.
 • samodzielne przywracanie z kopii zapasowych - pomysł jest ciekawy i na pewno w ten czy inny sposób taką możliwość udostępnimy
 • CalDAV - korzystanie z CalDAV nie wymaga dodatkowego wsparcia po stronie serwera WWW, korzystanie z tego rozwiązania jest możliwe już w tym momencie. Na blogu pojawi się opis jak uruchomić Chandlera.
 • WebDAV - opiszemy na blogu jak uruchomić obsługę WebDAV SVNa
 • klient irca irssi - połączenia wychodzące na IRCa są zablokowane i nie planujemy zmiany konfiguracji.
 • użytkownik baz danych na VPSie z rozszerzonymi uprawnieniami - możliwość stworzenia takiego użytkownika pojawi się w panelu, obecnie tworzymy go na postawie maila od klienta.
 • gui dla MongoDB - można zainstalować na swoim koncie (http://www.phpmoadmin.com/, https://github.com/Fiedzia/Fang-of-Mongo)

Panel administracyjny

Pracujemy nad przepisaniem obecnego panelu na Django i w obecnej wersji staramy się już nie wprowadzać dodatkowych rozwiązań. Nowa wersja ma ułatwić rozwój i wtedy wdrożymy wiele pomysłów z ankiety. Na pewno udostępnimy API, umożliwimy samodzielną instalację certyfikatów SSL, pojawi się możliwość ustawiania autorespondera i przekierowania poczty w głównym panelu, zakładania repozytoriów i zarządzania użytkownikami, uproszczone uruchamianie aplikacji, konfiguracja crona, zmiana opcji i wiele innych rzeczy.

Autor: Magda Zarych

22 listopada 2010blog comments powered by Disqus